Twój koszyk 0 zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Jaki dywan do przedpokoju wybrać?

28.07.2022
#DYWAN

Nasze domy i mieszkania składają się z wielu pomieszczeń. Jednym z nich jest przedpokój (wydzielony lub otwarty), który podobnie jak korytarz pełni funkcję komunikacyjną i jak sama nazwa wskazuje, jest ulokowany pomiędzy pokojami. Łączy on ze sobą poszczególne wnętrza i pozwala swobodnie się między nimi przemieszczać. Przedpokój przyjmuje postać wąskiej przestrzeni, może też mieć regularny kształt (np. kwadratu lub prostokąta), najczęściej umieszcza się tam wieszak na okrycia wierzchnie, szafkę na buty oraz dużą szafę lub garderobę.

W większości przypadków właśnie to pomieszczenie jako pierwsze widzą odwiedzające nas osoby. Warto więc zadbać, aby przedpokój był reprezentacyjny i urządzony zgodnie z obowiązującymi trendami architektonicznymi. Dobrze jest udekorować go za pomocą atrakcyjnych wizualnie i praktycznych akcesoriów. Zastanawiasz się, w jaki dywan do przedpokoju się zaopatrzyć? Już teraz zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby dokonać satysfakcjonującego zakupu i upiększyć tę część swojego domu za pomocą estetycznego gadżetu.

Praktyczne dywany do przedpokoju

Już na początku należy dobitnie podkreślić, że dla podłogi znajdującej się w przedpokoju, a także ulokowanego na niej dywanu, charakterystyczna jest intensywna eksploatacja. Nic w tym dziwnego, bowiem codziennie po tej powierzchni przemieszczają się domownicy – po kilka razy w ciągu dnia, a niekiedy nawet nocą. Dlatego kupując idealny dywan do przedpokoju, należy skupić się przede wszystkim na tym, aby był on starannie wykonany z wytrzymałego materiału, dzięki czemu możliwe stanie się jego długoterminowe i bezproblemowe użytkowanie.

W związku z tym, że na takim dywaniku gromadzi się wiele zanieczyszczeń z zewnątrz, które wnosi się na swoich butach, istotnym aspektem jest również możliwość łatwego utrzymania go w czystości. Najlepiej, aby mniejsze zabrudzenia udawało się szybko usunąć za pomocą odkurzacza, a plamy można było sprawnie zlikwidować z wykorzystaniem profesjonalnych preparatów do czyszczenia dywanów. Najważniejsze, aby dywan do przedpokoju był funkcjonalny oraz praktyczny. Zalecane jest więc zrezygnowanie z włochatych dywanów utrzymanych w jasnej kolorystyce. Zamiast tego lepiej zainwestować w model o krótkim runie i ciemnej barwie. Przyszłość pokaże, że był to naprawdę doskonały wybór, ponieważ to względy praktyczne powinny stać się w tym przypadku priorytetem.

Jaki rozmiar powinien mieć chodnik do korytarza?

Doskonale widać więc, że dywan w korytarzu jest po prostu niezbędny. Trzeba jednak wiedzieć, że przy wyborze tego zabezpieczającego podłogę elementu wyposażenia, warunkiem koniecznym staje się zwrócenie uwagi na kilka czynników. Kluczowym parametrem jest chociażby rozmiar dywanu do przedpokoju. Jego kształt oraz wielkość zależy oczywiście od powierzchni, jaką się dysponuje. Małe pomieszczenia dają ograniczone pole do popisu, natomiast w tych większych korytarzach można nieco bardziej zaszaleć z kształtem, czy formą. Do wyboru są dywany owalne, okrągłe, kwadratowe, prostokątne, jak również wielokątne.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym zakresie jest wykazanie się rozwagą i znalezienie tak zwanego złotego środka. Z jednej strony dywan w przedpokoju nie powinien zakrywać całej podłogi, ponieważ nie jest wykładziną. Z drugiej strony taki chodnik nie może być zbyt mały niczym niewielka, niepozorna wycieraczka. Warto starać się zachować odpowiednie proporcje.

Jaki dywan do wąskiego przedpokoju wybrać?

Niekiedy w naszych domach i mieszkaniach przedpokój znajdujący się pomiędzy pozostałymi, większymi pomieszczeniami ma małą powierzchnię i jest wąski. Czy w takim wnętrzu również można umieścić ładny dywanik? Oczywiście, że tak! W tym celu wystarczy jednak wybrać odpowiedni model. W takich warunkach najlepiej sprawdzi się dywan w formie tak zwanego chodnika, który jest dłuższy niż szerszy. Warto zainwestować w model wyposażony pod spodem w gumę sprawiającą, że dywan będzie miał właściwości antypoślizgowe, a jego użytkowanie stanie się w pełni bezpieczne – zwłaszcza dla starszych osób oraz małych dzieci.

Aby przedpokój był przytulny i stylowy, należy zwrócić uwagę na kolor oraz wzór dywanu, który się tam znajdzie. Jak zostało już wcześniej wskazane, ze względów praktycznych lepiej stawiać na ciemniejsze odcienie, na których mniej widać brud. Nieco bardziej można zaszaleć z motywem, jaki znajdzie się na tym ochraniającym podłogę elemencie. Sporym uznaniem cieszą się te w wersji geometrycznej (na przykład w wielobarwne lub biało-czarne pasy), a także ukazujące abstrakcyjne motywy nawiązujące do świata przyrody (na przykład kompozycje z kwiatów lub wzorów zwierzęcych). Ponadto dywan do przedpokoju musi pasować do stylu, w jakim jest urządzone konkretne wnętrze.

Czego unikać przy wyborze dywanu lub chodnika?

Chcesz, aby przedpokój stał się wizytówką Twojego domu lub mieszkania, a jego największą ozdobą był gustowny dywan? Już teraz sprawdź, czego trzeba unikać, aby dokonać trafionego zakupu! Przede wszystkim nie opłaca się nadmiernie oszczędzać. Zamiast tego bardziej odpowiednie jest jednorazowe zainwestowanie większej kwoty pieniędzy i zaopatrzenie się w produkt wyższej jakości, który dzięki temu posłuży o wiele dłużej. Trzeba więc wystrzegać się dywanów do przedpokoju, które są niestarannie wykonane, a do ich wytworzenia wykorzystano materiały nieodporne na ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne. Praktyka pokazuje, że nie warto stawiać również na modele z długim włosiem – na przykład dywany shaggy, mimo że są modne i prezentują się niezwykle atrakcyjnie, stanowią niepraktyczne rozwiązanie. Ponadto lepiej unikać dywanów naturalnych, a zamiast tego korzystać z potencjału drzemiącego w dywanach syntetycznych, które są zdecydowanie bardziej funkcjonalne w eksploatacji.

Zapamiętaj wskazane porady i ruszaj na zakupy! Stosując w praktyce te wskazówki, wybór najlepszego dywanu do przedpokoju nie będzie przykrym obowiązkiem, ale prawdziwą przyjemnością. Warto zaangażować w to zadanie wszystkich domowników, dzięki czemu radość z używania nowego wyposażenia Waszego domu lub mieszkania będzie jeszcze większa. Dzięki temu w przedpokoju zostanie zamieszczony wysokogatunkowy dywan, który podkreśli wyjątkowość przestrzeni i stworzy swego rodzaju ścieżkę prowadzącą od drzwi wejściowych, aż do wnętrza mieszkania.