Wielokształtne, różnokolorowe i dostępne w kilku rozmiarach dywany są elementem wyposażenia wnętrz, który już od dawna cieszy się dużą popularnością. Znajdują one swoje miejsce niemal we wszystkich pomieszczeniach – nie tylko w salonie, jadalni, czy dziecięcym pokoju, ale nawet kuchni. Spotyka się je zarówno w domach i mieszkaniach, jak również na przestrzeniach użytkowych np. w biurach, holach, czy recepcjach. Dywany dekorują przestrzeń, w której się znajdują, jednak niekiedy mogą stanowić prawdziwe zagrożenie. Niebezpiecznie jest na przykład wtedy, gdy przesuwają się one po podłodze. Pojawia się wtedy konieczność ich ciągłego poprawiania, istnieje też ryzyko, że ktoś się przewróci i nabawi urazu – nietrudno o to, gdy dana osoba jest nieuważna lub towarzyszy jej pośpiech.
Już teraz sprawdź, co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał. Dostępnych sposobów jest naprawdę wiele. Profesjonalne maty antypoślizgowe, dwustronna taśma klejąca, silikon akrylowy, kawałki gąbki, czy gotowy dywan, który się nie ślizga – wybierz opcję, która najbardziej przypadnie Ci do gustu i będzie zgodna z Twoimi potrzebami.
Mata antypoślizgowa pod dywan – jak kłaść?
Dywan, który się ślizga stanowi zagrożenie, wygląda też nieestetycznie. Jak postępować, aby zniwelować ten problem? Pierwsze rozwiązanie, które przychodzi do głowy w takiej sytuacji, to zainwestowanie w specjalną matę antypoślizgową, wykonaną z lekkiej, gumowej siatki. Dzięki temu można zatrzymać w miejscu dywan. Jak wygląda instalacja tego elementu? Nic łatwiejszego! Takie działanie polega na przycięciu maty do wymiarów posiadanego dywanu, a następnie ułożeniu jej na starannie wyczyszczonej wcześniej podłodze.
Jakie zalety ma mata antypoślizgowa? Jej główne atuty to:
- ustabilizowanie dywanu,
- staranne wygładzenie jego powierzchni,
- ochrona przed zarysowaniem i ścieraniem,
- prostota montażu (brak konieczności przyklejania – wystarczy ją rozłożyć),
- bardzo dobra przyczepność do podłoża,
- odizolowanie dywanu od podłogi,
- elastyczność,
- możliwość wyprania jej w pralce, gdy się zabrudzi,
- gwarantowanie dodatkowej ochrony posadzki przed uszkodzeniami.
Zastosowanie taśmy dwustronnej przyklejającej dywan do podłoża
Drugim sposobem na to, co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał, jest skorzystanie z potencjału, jaki skrywa w sobie dwustronna taśma klejąca. To niezwykle tanie rozwiązanie, które nie obciąży domowego budżetu. Wystarczy zaopatrzyć się w ten łatwo dostępny artykuł papierniczy, a potem pociąć go na kawałki i przykleić do dywanu od jego wewnętrznej strony. Najlepiej rozłożyć taśmę równomiernie na całym spodzie, skupiając się przede wszystkim na środkowej części oraz brzegach i rogach. Zainstalowanie tego klejącego elementu jest niezwykle proste, a przy tym efektywne – z łatwością można przykleić taśmę, a potem ją usunąć (na przykład wtedy, gdy chce się przenieść dywan z jednego miejsca do drugiego albo pragnie się usunąć zgromadzony pod spodem brud i kurz).
Zastosowanie silikonu akrylowego
Czy wiesz, że silikon akrylowy znajduje swoje zastosowanie nie tylko podczas prac polegających na uszczelnianiu urządzeń sanitarnych? Ten produkt można wykorzystać także wtedy, gdy chce się zadbać o stabilne przymocowanie dywanu do podłoża. W jaki sposób należy działać, aby tak się stało? Wszystko sprowadza się do naniesienia niewielkiej ilości tego preparatu na spód dywanu (zwłaszcza w jego środkowej części, a także na narożnikach oraz wzdłuż krawędzi bocznych). Następnie trzeba odczekać kilka minut, aż do wyschnięcia silikonu. Powstaną wtedy lekko klejące i elastyczne paski, które w znacznym stopniu ograniczą ślizganie się dywanu.
Czy ta metoda ma jakieś wady? Tak i warto zwrócić na nie swoją uwagę. Jedną z nich jest to, że w przypadku cienkich dywanów, fragmenty silikonu mogą być wyczuwalne podczas chodzenia po nich bosymi stopami. Drugi mankament wiąże się z tym, że niekiedy może w ten sposób dojść do uszkodzenia dywanu albo podłogi.
Podszycie dywanu kawałkami gąbki
Poszukujesz jeszcze innych możliwości? Interesującą opcję stanowi także podszycie rogów oraz środka dywanu kawałkami gąbki. Jest to rozwiązanie skuteczne, choć jednocześnie dość pracochłonne i wymagające częstych poprawek (zwłaszcza po praniu). Zatem podszycie dywanu gąbkami sprawdzi się przede wszystkim w egzemplarzach o niewielkich rozmiarach, na przykład chodnikach lub wycieraczkach.
Gotowe dywany antypoślizgowe
O tym, co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał, można też pomyśleć już na etapie dokonywania jego zakupu. Obecnie w ofercie sklepów z wyposażeniem wnętrz znajdują się modele, które od razu są wyposażone w specjalny podkład o właściwościach antypoślizgowych sprawdzający się na różnego typu nawierzchniach. Wybór dywanu z takim działającym stabilizująco spodem, to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu, bez konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów (na przykład wspomnianej wcześniej maty, silikonu, taśmy, czy gąbki). Warto postawić na takie wygodne rozwiązanie, które bezawaryjnie posłuży przez długi czas.
Dodatkowo warto pamiętać, że w ustabilizowaniu dywanu zlokalizowanego na podłodze w salonie, sypialni, czy pokoju dziecka, pomagają także znajdujące się tam meble. Wystarczy wsunąć jego rogi lub krawędzie pod łóżko, kanapę, stolik, komodę albo szafkę, na której stoi telewizor. To ekspresowe i skuteczne rozwiązanie, którego wadą jest możliwość pojawienia się wgnieceń na runie dywanu, negatywnie wpływających na jego wygląd.
Podsumowanie
Urządzasz nowy dom? A możesz przeprowadzasz remont mieszkania? Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji zapewne staniesz przed wyzwaniem związanym z wyborem dywanu. Jeśli już kupisz wymarzony model, pamiętaj o umieszczeniu go na podłodze w taki sposób, aby podczas codziennej eksploatacji nie zagrażał on domownikom. Taki efekt uzyskasz, gdy korzystając z dostępnych metod skutecznie, przytwierdzisz ten element wyposażenia do podłoża. Dzięki zaprezentowanym powyżej informacjom już wiesz, co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał i był bezpieczny dla użytkowników (zwłaszcza dla dzieci oraz osób starszych). Zapamiętaj te wskazówki, wykorzystaj je w praktyce, a skutecznie zapobiegniesz temu problemowi.